Elbistan’da Partizan ve Özgür Gelecek okurları Serkan Lamba için buluştu

Elbistan: Aliboğazı’nda şehit düşen 12 halk savaşçısından biri olan Serkan Lamba (Munzur) için memleketi Maraş-Elbistan’da Partizan ve Özgür Gelecek okurları bir araya geldi.

Kurumsal olarak komünist hareketin kendi içerisinde yaşadığı sorunlardan kaynaklı okurlar olarak kendilerinin de bir ayrışım yaşamalarına karşın bu vesileyle ortak bir çalışma yaptıklarını belirten okurlar, “Faşist TC devletin temsilci kliği ortağı TSK ile birlikte Aliboğazı’na dönük gerçekleştirdiği saldırıda şehit düşen 12 yoldaşın anıları yolumuza rehber olacak, demokratik halk devrimine dek düşünceleri yaşatılacaktır” dediler.

 

“Durum iyidir çünkü gerçekler şehitlerin anıları kadar açıktır”

Elbistanlı olan 12 halk savaşçısından biri olan Serkan Lamba (Munzur)’un hayatı hakkında da bilgi veren okurlar, Lamba’nın Elbistan’ın Uzunpınar (Kösolar) Köyü’nden 12 Eylül 1980 AFC sonrası ekonomik sorunlar dolayısıyla İstanbul’a göçen emekçi bir ailenin mensubu olduğuna değindiler.

Lamba’nın gençlik dönemlerinde proletarya partisinin şehit kadrolarından Halil ile Mehmet Ali Çakıroğlu kardeşler ve Seyit Külekçi ile tanıştığını, daha sonra da İstanbul’da gazete dağıtımı ve ajitasyon çalışmalarında bulunduğuna, kendi isteği ve partinin onayı ile gerilla olmayı seçerek gride kalanlara örnek teşkil ettiği üzerine konuşmalar yaptılar.

Partizan ve Özgür Gelecek okurları, “Proletarya Partisi’nin şehit düşen 4. Genel Sekreteri Mehmet Demirdağ’ın dediği gibi ‘dağılmanın değil birleşmenin’ yolunda olmanın adı 12’lerdir. Durum iyidir çünkü gerçekler şehitlerin anıları kadar açıktır” sözleri ile toplantılarını sonlandırdılar.