Merhaba

Egemen sınıfların tüm halk kesimlerine yönelik saldırganlığının boyutunu sürekli artırdığı bir dönemde Partizan dergisinin 89. sayısında birlikteyiz. Konumuz TARİH!

Tarih, yaygın olarak olayların kronolojik sıraya göre dizildiği, isteyenin istediği gibi yorumladığı bir alan olarak g.rülegelmiştir hep. Ne yazık ki, aynı durum kimi farklılıklar, özellikle de yorumlardaki farklılıklar dışında devrimci ve komünistler tarafından da benzer şekilde ele alınmaktadır. Oysa, mevcut gerçekliğin değiştirilmesi çabası, öncelikle gerçeğin her yönüyle kavranmasını önkoşullar. Bu da gerçekliğin geçirdiği evrelerin, bugüne geliş koşullarının yani kısaca tarihinin incelenmesiyle mümkündür. Yani tarih, her şeyden önce gerçekliğin değiştirilmesi için incelenir-öğrenilir. Demek ki, sınıf mücadelelerine yön veren yasaları tarihsel süreçler içinde öğrenmeyenler, iktidarı alma mücadelesinde el yordamıyla hareket etmek zorunda kalırlar.

Tarihe ilgisizlik ya da tarihin diyalektik materyalist yöntemle ele alınamayışı -defalarca kanıtlanmıştır ki- kendini tekrar etmenin “makus talih” olmasının temel nedenlerindendir. Bu “makus talihi” kırmaya hizmet eden esas soru ise “NEDEN-NİÇİN” sorusudur. Olayların salt “nasıl, ne zaman oldu”ğuyla ilgilenenler gerçeğin belki kıyısından geçebilirler ancak onu yakalayamazlar, dolayısıyla da değiştiremezler.

Bu konunun her türlü iktidar mücadelesinin temel konularından biri olduğunu düşünerek, Partizan’ın bu sayısını TARİH olarak belirledik ve siz okurlarımızın da ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz.

 

Bir sonraki sayıda buluşmak umuduyla…

 

Dergimizi bu adreslerden temin edebilirsiniz:

Merkez İstanbul: Asmalı Mescit Mh. İstiklal Caddesi, Terkos Çıkmazı, Terkos İşhanı, Kat: 7 No: 702 Beyoğlu

Ankara: Mithatpaşa Cd. 31/31 Kızılay Tel:0 312 433 10 23

İzmir: Konak Mh. Faik Muhittin Adam Cad. Nafiz Tınaz Çarşısı No. 28 Kat:1/102 Konak  Tel:  0232 484 72 83

Bursa: Atatürk Cd. C Koruyucu  İşhanı Kat: 5 No 262 Osmangazi 0224 225 15 05

Mersin: Bahçe Mah. 4604 sok No: 2/2 Akdeniz

Erzingan: Ordu Cd. Ordu İşhanı. Kat:3 No: 318 Tel: 0446 223 45 82