Rakka’da anma: “Sana söz yoldaş, onlarla senin gibi savaşacağız!”

Haber Merkezi: DAİŞ’e karşı savaşırken ölümsüzleşen TKP/ML-TİKKO Rojava Komutanı Nubar Ozanyan, Enternasyonalist Özgürlük Taburu tarafından yoldaşları ve dostları tarafından cephede yapılan bir törenle anıldı.

Rakka’nın DAİŞ işgalinden kurtarılması için “Büyük Savaş” adıyla başlatılan operasyonlarda Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) ilerleyişi 78’inci gününe girdi. DAİŞ’e yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda Enternasyonalist Özgürlük Taburu da yer alıyor. Çerkez, Yunan, Türk, Alman, Fransız, İngiliz ve Ermeni savaşçıların bünyesinde bulunduğu tabur, 14 Ağustos’ta şehit düşen TKP/ML -TİKKO Rojava komutanı Nubar Ozanyan’ı (Orhan) düzenlediği törenle andı. Rakka’nın doğu cephesinde bulunan Meşleb Mahallesi’nde gerçekleştirilen törende, Ozanyan’ın fotoğrafları, YPG/YPJ ve Enternasyonaslit Özgürlük Taburu’nun bayrakları taşındı.

 

“Sana söz yoldaş, onlarla senin gibi savaşacağız!”

Saygı duruşu ile başlanan törende konuşan Enternasyonaslit Özgürlük Taburu komutanı ve TİKKO savaşçısı Mahir Bakırcıyan, Orhan Bakırcıyan’ın çeşitli dönemlerde Enternasyonalist Özgürlük Taburu’nda yer aldığını belirterek, “22 çetenin öldürülerek saldırının bertaraf edilmesinde, savaşın komutasındaki öğreticiliğiyle hafızalara kazınan bir pratik sergilemiştir” dedi.

Devrim yolunda attıkları her adımda Bakırcıyan’ın yoldaşlığını yanlarında hissedeceklerini kaydeden Bakırcıyan, şöyle devam etti: “40 yıllık devrimcilik tarihinde çok şey gördü. Partili bir kişiliğin, devrim emekçiliğinin ne olduğu konusunda binlerce örnek gösterdi. Ölüm en güzellerimizi aramızdan çekip almaya başladığında, olduğumuz yolda ne kadar doğru adımlar attığımızı görmüştük. Bu gün bir kez daha dönüp bakıyoruz. Orhan yoldaşta devrime, direnişe, savaşa ve umuda dair ne varsa görüyoruz ve öğrenmeye devam ediyoruz. Söz veriyoruz sana yoldaş, DAİŞ başta olmak üzere halkların kardeşliğine, barışına düşman kim varsa onlarla senin gibi savaşacağız.

Ardından açıklama İngilizce ve Fransızca da okunarak, tören sonlandırıldı.