TKP/ML TUTSAKLARI | “Tecride karşı açlık grevi direnişini büyütüyoruz!”

TKP/ML dava tutsakları hapishanede başladığı açlık grevini, dışarıda da sürdüren HDP Colemerg Milletvekili ve DTK Eşgenel Başkanı Leyla Güven için ikinci kez açlık grevine başladıklarını duyurdular. Tutsaklar, birer haftalık dönüşümlü açlık grevi eylemleri için Güven’in taleplerini sahiplendiklerini belirterek “Güven’in başlattığı eylem hapishanelerin sınırlarını aşmış durumda” dediler.

Açıklamalarında “TC, Kürt halkını ve siyasi-politik iradesini yok sayma tutumunu her fırsatta ortaya koyuyor. Askeri ve siyasi operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Yerel seçimlerin yaklaşmasına paralel olarak gözaltı ve tutuklamalara her gün bir yenisi ekleniyor” diyen TKP/ML dava tutsakları bu saldırgan tutumun ülkede ve bölgede siyasi ve askeri operasyonlarla her geçen gün büyüdüğüne; bunun bir yansıması olarak hapishanelerde de tecrit saldırısının derinleştirildiğine dikkat çektiler.

“Birer haftalık dönüşümlü açlık grevindeyiz”

“Başta Sayın Öcalan üzerinde olmak üzere bütün hapishanelerde bu saldırılar boyutlanıyor. Ancak bu saldırılar yine sessizlikle karşılanmıyor ve tecridin kırılması için Kürt halkı iradesini ortaya koymaya devam ediyor” diyen TKP/ML dava tutsakları, Leyla Güven’in PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için tutsakken başlattığı açlık grevi eyleminin yayıldığına vurgu yaparak “Güven’in başlattığı eylem hapishanelerin sınırlarını aşmış durumda” sözleriyle açıklamalarını sürdürdüler.

“Tutsaklığı sona ermesine rağmen taleplerinin gerçekleşmesi için dışarıda da eylemini sürdüren Leyla Güven’in direnişini selamlıyor, TKP/ML dava tutsakları olarak Güven’in direnişinin 89’unu gününden itibaren biz de süreli dönüşümlü açlık grevine başlıyoruz. Güven’in, ‘Tecrit bir halka uygulanmaktadır’ diyerek başladığı eylemin taleplerinin taleplerimiz olduğunun bir kere daha ilan ediyor, Leyla Güven’in dışarıda sürdürdüğü direnişe güç katmak için tüm hapishanelerdeki dava tutsakları olarak birer haftalık dönüşümlü açlık grevinde olacağımızı duyuruyoruz.”

Tutsaklar 5 Şubat’tan bu yana açlık grevindeler.

1.145